Pod UGiM Goleniów

Święto Lotnictwa Polskiego - 2010

       Dzień 28. 08. 2010 r. a więc Święto Lotnictwa Polskiego obchodziliśmy w tym roku szczególnie uroczyście. Od czasu rozformowania 2 plm "Kraków" (1993 r) wydoroślało już pokolenie, któremu obcy jest widok bojowych maszyn na niebie i ludzi w stalowych mundurach na ulicach. Aby uzmysłowić tej generacji (a starszej przypomnieć) ścisłe, wieloletnie związki miasta z lotnictwem wojskowym ten świąteczny dzień miał tym razem nieco inną niż zwykle oprawę i przebieg:

Podniesienie flagi lotniczej

Flaga na maszt! O godz. 9.45 uroczyście podniesiono flagę lotniczą (a konkretnie flagę lotnisk i lądowisk wojskowych) na jeden z masztów flagowych przed Urzędem Gminy i Miasta - w sąsiedztwie pomnika samolotu MiG 21 UM. Flaga z biało-czerwoną szachownicą załopotała obok flag narodowej i unijnej oznajmiając miastu święto polskich skrzydeł.
W uroczystości tej uczestniczyły władze miasta z Burmistrzem p. Andrzejem Wojciechowskim na czele. Licznie zgromadzili się też członkowie naszego Oddziału, członkowie Związku Żołnierzy RP, przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych i mieszkańcy naszego miasta. Poczet flagowy utworzyli koledzy: ppłk rez. pil. Wł. Puczko, mjr rez. inż. Zb. Skowroński oraz st. chor. sztab. rez. nawig. J. Juszczak.
Całe szczęście, że przez tyle lat mundury im się jakoś "nie zbiegły"...

Otwarcie ekspozycji poświęconej 2 plm "Kraków"

Otwarcie sali 2 plm Ok. godz. 10.00 zgromadzeni udali się do Ośrodka Dokumentacji Dziejów Ziemi Goleniowskiej (tzw. "Żółty Domek") przy ul. Pocztowej, gdzie uroczycie otwarto ekspozycję poświęconą dziejom 2 plm "Kraków".
Po rozwiązaniu pułku część eksponatów , które znajdowały się w Sali Tradycji 2 plm przeniesiono do Sali Historii Miasta mieszczącej się w zabytkowej Bramie Wolińskiej. Po utworzeniu Ośrodka Dokumentacji Dziejów Ziemi Goleniowskiej zbiory te w naturalny sposób trafiły również w to miejsce. Można tu obejrzeć księgi pamiątkowe, albumy z setkami zdjęć, wycinki z czasopism traktujące o pułku, jego dokonaniach i ludziach, pamiątkowe puchary, modele oraz kilka elementów sprzętu i wyposażenia. Funkcjonuje to dzięki życzliwości władz miasta, trosce członków naszego Stowarzyszenia oraz dbałości pracujących tu i w Bramie Wolińskiej osób.
      Zapraszamy wszystkich - wycieczki, turystów indywidualnych, pasjonatów lotnictwa (i nie tylko), - a przede wszystkim młodzież do odwiedzania tego naprawdę ciekawego i pełnego nostalgii miejsca!

Świąteczny piknik


W godz. 12.00 - 20.00 na terenie leśnej stanicy Koła Polskiego Związku Łowieckiego (i przy dużym jego zaangażowaniu!) odbył się piknik, którego główną atrakcą był pieczony dzik!
Było ciekawie, z atrakcjami, - no i b. b. apetycznie!
Miłą atmosferę świątecznego spotkania zwarzyła szokująca wszystkich informacja o nagłej śmierci kol. Wojtka Szambelana.

Poniżej kilka migawek z obchodów święta.


(Zdjęcia: Kazimierz Milewski, Mirosław Doroch, Janusz Klus)
.

Kontakt z prowadzącym stronę:  JOTKA