Śladami 2 plm "Kraków" - c.d.

      W dniu 7 września 2014 roku, delegacja Oddziału Warszawsko - Mazowieckiego SSLW RP w składzie: sekretarz Oddziału płk dr inż. Henryk Czyżyk i przewodniczący Komisji Rewizyjnej Oddziału płk dypl. Kazimierz Lizakowski, z Żoną Barbarą, uczestniczyła w uroczystość patriotyczno - religijnej w lesie unińskim koło Górzna. W uroczystości uczestniczyło około 4 000 osób. Zabierając głos płk dr inż. Henryk Czyżyk powiedział między innymi:

       (...)"70 lat temu, 25 sierpnia 1944 r. na tej ziemi w miejscowości Wola Rowska wylądował 2. pnb "Kraków", który z tego lotniska, w nocy z 11 na 12 września 1944 r. wykonał swój pierwszy lot bojowy. Pułk w styczniu 1945 r. został przebazowany na kolejne lotnisko frontowe i wraz z frontem, wykonując zadania bojowe, doszedł aż za Berlin. Po zakończeniu II Wojny Światowej powrócił na Ziemie Polskie początkowo do Bydgoszczy i Modlina, a następnie od 1957 r. do 1994 r. stacjonował w Goleniowie.
W 1967 r. pułk zmienił nazwę na 2. plm "Kraków". W wyniku restrukturyzacji jakie się dokonały w Siłach Zbrojnych, został rozformowany w Goleniowie w 1994 r. Pułk na te ziemie już nigdy nie wrócił, ale pamięć o tych wydarzeniach pozostała. W 1964 r. w XX Rocznicę powstania polowego lotniska, społeczeństwo powiatu garwolińskiego, dla upamiętnienia tego historycznego wydarzenia, postawiło pomnik w Kobylej Woli, który stoi na końcu wsi. W tym roku mieszkańcy wioski i Wójt Gminy Górzno i Łaskarzew, postanowili przywrócić pomnikowi dawną świetność".(...)

Jesteśmy wdzięczni miejscowej społeczności za dbałość o naszą wspólną historię.

Panu płk dr inż. H. Czyżykowi dziękujemy za osobisty wkład w tę imprezę oraz za przekazanie powyższej informacji.(Treść i zdjęcia przesłał p. płk dr inż. H. Czyżyk.)


Kontakt z prowadzącym stronę:  JOTKA