Nasza kolejna wycieczkaW dniu 20.06. br. zorganizowana została ciekawa wycieczka do dwóch interesujących obiektów Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
Pomimo, że jest to dość blisko i stosunkowo często w ten rejon jeżdzimy, wielu z nas nigdy nie miało okazji tych obiektów poznać.
Rozpoczęliśmy od tzw. Podziemnego miasta. Pierwsze umocnienia wybudowali tutaj Niemcy w latach 1935-1938. Powstała Bateria Vineta składała się z czterech schronów koszarowo-bojowych, schronu dowodzenia, magazynu amunicyjnego oraz maszynowni. W latach powojennych - po wyremontowaniu, rozbudowie i modernizacji utworzono tu ściśle tajny obiekt będący Stanowiskiem Dowodzenia planowanym frontem nadmorskim.


(Zdjęcia - Janusz Klus).Kolejnym obiektem był jeden z fortów byłej Twierdzy Świnoujście - Fort Gerharda. Wybudowany został w latach 1856-1863. Fort uzbrojony był w 4 armaty nadbrzeżne Kruppa kalibru 210 mm, 7 armat 150 mm, a także w artylerię polową oraz w karabiny maszynowe. Należy do najlepiej zachowanych pruskich nadbrzeżnych fortów artyleryjskich w Europie. Zwiedzanie połączone z utrzymanym w wesołej konwencji "szkoleniem" i pasowaniem na kanoniera regimentu zakończyło się efektownym pożegnalnym salutem armatnim.
Na zakończenie chętni sprawdzenia swej kondycji mogli wejść na świnoujską latarnię morską (ok 300 schodów!), aby podziwiać panoramę miasta i portu. Wielu zaryzykowało!

Wycieczka udana - jedynie pogoda nie miała dla nas względów...


Pełniejsza informacja o zwiedzanych obiektach jest TUTAJ

Kolejną planowaną imprezą dla członków i sympatyków SSLW RP
będzie spotkanie z okazji Święta Lotnictwa
(w dniu 28. VIII - w ogrodzie za byłym GKO) -
- przy tradycyjnym już pieczonym dziku, grochóweczce, grillu itp.
Już dziś zapraszamy do zgłaszania swego udziału!


Kontakt z prowadzącym stronę:  JOTKA