Ślad naszej historii

       Z upływem lat, z biegiem odchodzenia kolejnych pokoleń w naturalny sposób zacierają się w pamięci ludzkiej pewne fakty i zdarzenia. Dlatego poniższa inicjatywa ma szczególne znaczenie dla zachowania tej pamięci o incydentalnym być może w skali wojny, - ale ważnym w historii lokalnej społeczności, a także naszego pułku - wydarzeniu.

Zobacz duże zdjęcie Na wniosek byłego szefa sztabu - zastępcy dowódcy 2. plm "Kraków" i sekretarza Oddziału Warszawskiego SSLW RP, płk dr inż. Henryka Czyżyka, Wójt Gminy Górzno mgr Waldemar Sabak, w maju i czerwcu 2014 roku, w 70-tą Rocznicę lądowania i bazowania pułku na ziemi garwolińskiej, ufundował nową tablicę na której widnieje napis "Z tego miejsca w noc z 11 na 12 września 1944 r. wystartowali do wykonania pierwszego zadania bojowego lotnicy 2. Pułku Nocnych Bombowców "Kraków"" i odrestaurował pomnik (wymieniono cokół i obłożono go płytkami, odświeżono kamień i ułożono kostkę wokół pomnika) poświęcony lotnikom 2. pnb "Kraków" w Kobylej Woli koło Górzna (powiat Garwolin).

Zobacz duże zdjęcie Pomnik ten powstał 1964 roku, w XX Rocznicę powstania polowego lotniska, a ufundowało go społeczeństwo powiatu garwolińskiego, dla upamiętnienia tego historycznego wydarzenia. Pomnik ten zlokalizowany jest na granicy wsi Wola Rowska i Kobyla Wola i był ogrodzony żelaznym płotem o wysokości jednego metra. Płot był bardzo solidny, a wykonany własnoręcznie przez miejscowego kowala z Kobylej Woli Tadeusza Walendę. Na początku 2004 roku, płot został rozebrany i prawdopodobnie sprzedany na złom. Kim byli sprawcy do tej pory nie ustalono, ale mieszkańcy wioski i wójt gminy Górzno, postanowili przywrócić pomnikowi dawną świetność. 2. pnb "Kraków" został przebazowany do Woli Rowskiej w dniu 25 sierpnia 1944 roku.


Dziękujemy za tę inicjatywę, która utrwala pamięć o naszym pułku.


(Zdjęcia otrzymano z Urzędu Gminy Górzno)
.

Kontakt z prowadzącym stronę:  JOTKA